Živi zdravo
Mentalna snaga
Bilijar potiče neurološku agilnost i tjelesnu koordinaciju u starijoj dobi
Igranje bilijara je efikasan oblik rekreacije koji može imati pozitivan uticaj na tjelesno i mentalno zdravlje. Za razliku od intenzivnih vježbi u teretani, bilijar razvija finu motoriku, koordinaciju oka i ruke te koncentraciju, a sve to uz minimalan fizički napor.
Hormonalni uticaj
Stres uzrokuje promjene u dioptriji
Stres aktivira simpatički živčani sistem i os hipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlijezda (HPA), što rezultira povećanom produkcijom hormona kortizola i adrenalina.
U službi zdravlja ili rizika?
Upozorenje hroničnim bolesnicima: Jagode mogu izazvati ozbiljne komplikacije
Jagode se često ističu kao nutritivno vrijedno voće bogato vitaminom C, elagičnom kiselinom i vlaknima. Međutim, kod osoba s određenim dijagnozama one mogu izazvati pogoršanje stanja ili ozbiljne nuspojave.
Ljeto je pred vratima
Umjesto trčanja, isprobajte vježbe koje brže skidaju salo sa stomaka
Ljeto je pred vratima, a mnogi kreću u misiju oblikovanja tijela. Iako se dugo smatralo da je trčanje najbolji način za sagorijevanje kalorija, stručnjaci upozoravaju da postoje učinkovitije vježbe koje uključuju cijelo tijelo, podižu puls i ubrzavaju metabolizam, a sagorijevanje kalorija traje satima nakon treninga.
Tajna vitalnosti
Hrana koja čuva zdravlje i nakon 60.: Ishrana koja usporava starenje
Kako starimo, naše tijelo prolazi kroz brojne promjene koje zahtijevaju prilagodbu prehrambenih navika.
Gutljaj protiv kihanja
Sok od lubenice smanjuje alergijske reakcije
Većina ga povezuje s ljetnim osvježenjem, ali sok od lubenice (Citrullus lanatus) sve se više istražuje zbog potencijalnih antihistaminskih i protuupalnih uticaja, posebno kod osoba koje pate od sezonskog alergijskog rinitisa, poznatijeg kao peludna groznica.
nije 'samo u glavi'
Kad anksioznost zaboli: Glavobolja, mučnina i poruke koje tijelo šalje
Anksioznost nije "samo u glavi". Iako se često opisuje kao stanje stalne zabrinutosti, napetosti i nemira, važno je znati da ona snažno utječe i na tijelo.
Nevidljivi saveznik
Nutricionistica otkriva jednu naviku koja stvarno topi masnoće – i podržana je naukom
Jedna od najefikasnijih, ali često zanemarenih navika u održivom procesu mršanja jest konzistentno povećanje unosa prehrambenih vlakana.
video
Ne daj ukočenom vratu da ti kvari dan – rješenje je tu
Ako ste se ikada probudili s ukočenim vratom ili osjetili bol nakon dugog sjedenja, znate koliko to može biti neugodno.
Put do snažnijeg imuniteta
Jedna breskva osigurava najmoćniji vitaminski spektar za imunitet
Breskve (Prunus persica) su pravi nutritivni saveznik imunološkog sistema jer, iako se često smatraju jednostavnim voćem, u jednoj srednjoj breskvi krije se impresivan spektar vitamina, minerala i fitokemikalija koji djeluju sinergijski kako bi podržali optimalnu imunološku funkciju.
Disanjem do vitkosti
Drevne kineske vježbe koje tope kalorije – bez da se oznojite
Tradicionalne kineske vježbe disanja poput Qigonga (氣功) i Baduanjina (八段錦) – prepoznate su kao efikasan alat za povećanje kalorijske potrošnje i regulaciju metaboličkih funkcija.
nova istraživanja
Šta se stvarno krije u proteinskim čokoladicama?
Proteinske čokoladice su postale veoma popularan izbor među ljubiteljima zdravog života, sportistima i onima koji žele brz i praktičan unos proteina.
riječ struke
ADHD može skratiti životni vijek do 11 godina, pokazala su istraživanja
Neuro-razvojni poremećaji, poput ADHD-a, autizma i disleksije, utiču na mozak još od ranog razvoja. ADHD je najčešći – pogađa 8–10% djece i 2–5% odraslih.
Sagorijeva kalorije
Dok pričate, nesvjesno trenirate: Koliko vas koraka košta jedan poziv?
U savremenom načinu života, koji karakterizira dugotrajno sjedenje, čak i male promjene mogu imati značajan uticaj na zdravlje.
Hrana kao utjeha
Jedete zbog stresa ili dosade? Evo kako zaustaviti emocionalno prejedanje
Emocionalno jedenje znači posezanje za hranom ne zbog fizičke gladi, već zbog emocionalnih potreba – da se utješite, smirite, nagradite ili prekinete dosadu.
Rijetko, ali opasno
Neurološke posljedice leptospiroze – od ukočenog vrata do kome
Leptospiroza, zoonoza uzrokovana spiralnim bakterijama roda Leptospira, najčešće se klinički prezentira nespecifičnim simptomima poput povišene temperature, mialgije i glavobolje.
Preporuke svjetskih stručnjaka
Može pogoršati stanje: Šta nikako ne smijete jesti ako imate leptospirozu?
Leptospiroza je zoonotska bakterijska infekcija uzrokovana vrstama roda Leptospira, koja može dovesti do teških sistemskih komplikacija, uključujući hepatorenalni sindrom i hemoragijski diatezu.
najefikasnije vježbe
Pet vježbi koje će ti pomoći da skineš 'love handles' i ojačaš stomak
Ako želite ukloniti masne naslage oko struka, prvo je važno poraditi na ishrani jer mršavljenje se prije svega dešava u kuhinji, a ne u teretani.
Psihološka istraživanja
Deset navika dosadnih osoba – jeste li među njima?
Dosada nije samo stanje, nego i osobina. Svi se ponekad bojimo da ćemo biti dosadni, ali rijetko svjesno razmišljamo što nas tačno čini nezanimljivim u društvu ili zašto nam određene osobe brzo postanu naporne.
skrivene 'bombe šećera'
Žitarice za doručak podižu šećer jednako kao kolač
Mnoge popularne žitarice za doručak, iako se često smatraju zdravim izborom, zapravo mogu imati negativan utjecaj na nivo šećera u krvi i osjećaj sitosti.